Drodzy Studenci,
Za nami styczniowy blok webinarium dla członków SKN RM, studentów WSZOZ oraz Studenckiego Koła Naukowego „ Ratownik” przy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu.
Serdecznie dziękujemy każdemu z zaproszonych gości za merytoryczny przekaz podczas spotkań.
Prowadzącymi styczniowe spotkania byli :
– mgr Łukasz Kręglicki – ratownik medyczny , Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, nauczyciel akademicki Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, wolontariusz medyczny , instruktor, szkoleniowiec, prelegent wielu konferencji i warsztatów medycznych na terenie Polski i Ukrainy.
– Angelika Janik- Koprowska – pielęgniarka anestezjologiczna. Oddział Intensywnej Opieki Neonatologicznej, Blok Operacyjny
– Paweł Bednarenko – paramedic w EMS Północno- Zachodnia Anglii, edukator studenckich zajęć praktycznych.
Za Nami również grudniowe webinary z tematyką elektrokardiografii, prawa pacjenta, obowiązujące
w systemie ratownictwa medycznego rozporządzenia i ustawy, oraz praca ratownika w warunkach Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Łącznie od października ubiegłego roku zrealizowaliśmy 12 takich spotkań.
Z myślą o wszystkich studentach Naszej uczelni oraz współpracy z SKN „Ratownik” w Nowym Targu, opiekun SKN RM przy Wyższej Szkole Zawodowej Ochrony Zdrowia w Łomży – ratownik medyczny Pan Grzegorz Olszewski zorganizował spotkania z medykami pracującymi w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, Oddziale Intensywnej Opieki Neonatologicznej oraz Emergency Medical Service Północno- Zachodnia Anglia.
Praca zawodowa zaproszonych gości to ciekawe i wciągające doświadczenia z medycyną ratunkową oraz ratownictwem medycznym. Zarówno praca na lądzie, jak i w warunkach lotniczych. Oprócz zagadnień związanych ze specjalistycznymi zabiegami ratującymi życie dzieci i dorosłych, studenci mieli okazję uzyskać praktyczne informacje dotyczące monitorowania i oceny jakości pracy ratowników medycznych w Wielkiej Brytanii, psychologicznego wsparcia pacjentów i ich rodzin, analizowanie i proces doskonalenia czynności medycznych przez personel, współpraca medyków na różnych szczeblach specjalności, współpraca służb ratunkowych w walce o zdrowie i życie pacjenta w trudnych warunkach terenowych oraz ocenę jakości wykonywanej pracy . Każdy webinar to również liczne pytania, które chętnie zadawali studenci po zakończeniu wystąpienia medyków.
„Dzięki takim spotkaniom studenci poszerzają horyzonty związane z dalszym rozwojem zawodowym. Ratownictwo medyczne to ogromna struktura organizacyjna, którą budują przede wszystkim specjaliści medycyny ratunkowej i to właśnie chcieliśmy z zaproszonymi gośćmi przekazać uczestnikom. Jeśli w odpowiedni sposób zadbamy o rozwój zawodowy, zachowamy powtarzalność czynności, utrwalimy zagadnienia i przede wszystkim zapracujemy na dobry wizerunek zawodu ratownika medycznego to mamy receptę na mały sukces. Oczywiście każdy przyszły medyk powinien być gotowy na porażki, bo w medycynie nie ma „zawsze, nigdy i na pewno”, stąd prelegenci zwracają również uwagę na czynniki, których nie możemy uniknąć, ale możemy je minimalizować lub nie mamy na nie żadnego wpływu. To ważne, bo w tej pracy trzeba mieć cel i sens. Pacjenci Nas nie wybierają, ale My wybraliśmy ten zawód ” – podsumował opiekun SKN RM Grzegorz Olszewski.
„W najbliższym czasie postaram się ustalić spotkania w zakresie medycyny sądowej, ratownictwa medycznego w czasie wojny w Ukrainie, ultrasonografia w stanach nagłych, ratownictwo wodne
w warunkach pracy WOPR, ratownictwo taktyczne i sytuacje z poszkodowanym uzbrojonym oraz spotkania z tematyką praw pacjenta i zagadnień związanych z systemem ratownictwa medycznego w Polsce. To dobry czas na pokazanie przyszłym ratownikom medycznym, że medycyna ratunkowa wymaga ciągłego doskonalenia zawodowego i zdobywania szerokiej wiedzy z różnych dziedzin ” – dodaje ratownik medyczny.
Do końca czerwca 2024 r planujemy ponad 20 spotkań w formule webinarium, co umożliwia Nam przekaz do dziesiątek Naszych studentów w każdym miejscu.
***
Ogłoszenie (8.01.2024 r.):
W związku z działaniem Studenckiego Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego organizuję kilka ciekawych webinarium, które powinny zainteresować każdego studenta kierunku ratownictwo medyczne. Być może okazja na spotkanie z poniższymi prelegentami nie nadarzy się szybko lub nigdy, więc warto skorzystać i zarezerwować wolny wieczór w wyznaczonych dniach.
Poniżej trzy styczniowe terminy spotkań online. Oczywiście każde jest bezpłatne i na żywo. Istnieje możliwość zadawania pytań po zakończeniu prelekcji.
Do wzięcia udziału należy posiadać aplikację Microsoft Teams. Do każdego spotkania należy zalogować się do poczekalni minimum 10 minut przed rozpoczęciem ( to znacznie ułatwia prowadzenia spotkania, bez konieczności skupiania się na poczekalni i spóźnialskich)
Średni czas każdego spotkania to 90 minut.
Kolejne spotkania z tematyką związaną z medycyną ratunkową i ratownictwem medycznym planowane będą na bieżąco i odbędą się w miesiącu luty 2024.
Do usłyszenia i do zobaczenia.
16 stycznia- godzina 20:00
HEMS- Ratownictwo Medyczne i Lotnicza Medycyna Ratunkowa https://teams.live.com/meet/9419402285028?p=BHlDkv7aFt4KWYzv
Prowadzący mgr Łukasz Kręglicki – ratownik medyczny, członek załogi HEMS Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, nauczyciel akademicki Zakład Ratownictwa Medycznego Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
23 stycznia godzina 20:00
Drodzy Studenci. Nastąpiła zmiana w webinarze z Panią Angeliką i tematem związanym z neonatologią. Zamiast 17 stycznia spotykamy się 23 stycznia o godzinie 20:00. Link do spotkania nie ulega zmianie https://teams.live.com/meet/9482582783946?p=Y2s657C2bwxL2MGQ
Neonatologia – doświadczenia z najmłodszymi pacjentami https://teams.live.com/meet/9482582783946?p=Y2s657C2bwxL2MGQ
Prowadząca – Angelika Janik Koprowska, pielęgniarka anestezjologiczna Oddziału Intensywnej Opieki Neonatologicznej, Rescue Team Częstochowa
25 stycznia – godzina 21:00
Ratownictwo medyczne na Wyspach Brytyjskich –
https://teams.live.com/meet/9455845160801?p=gyRC3hucUUzGGg3a
Prowadzący Paweł Bednarko , Paramedic w Emergency Medical Service Północno- Zachodnia Anglia, Edukator studenckich zajęć praktycznych