Sprawozdanie z Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia w Łomży w dniu 21 kwietnia 2016 która miała miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, pod tytułem : “Profilaktyka nowotworów ”.

Sprawozdanie z Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia  w Łomży w dniu 21 kwietnia 2016  która miała miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, pod tytułem : “Profilaktyka nowotworów ”.

Celem Konferencji było zapoznanie wszystkich uczestników z profilaktyką złośliwych chorób nowotworowych a poprzez zamieszczenie na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i WSZOZ w Łomży, dotarcie do szerokiej rzeszy odbiorców nie będących bezpośrednio uczestnikami szkolenia. Wiedza zawarta w formie wykładów i publikacji, miejmy nadzieję, przyczyni się do zmniejszenia ilości zachorowań na nowotwory złośliwe w najbliższych latach co jest główną misją i przesłaniem Konferencji.

Honorowy patronat Marszałka Województwa Podlaskiego, Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stwarza możliwość długofalowej współpracy w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób nowotworowych poprzez ścisłe, wspólne działania. Dodatkowo, udział rekordowej liczby samorządów z województwa Podlaskiego, daje gwarancje przeniesienia tej wiedzy medycznej bezpośrednio do poszczególnych powiatów i gmin.

Należy podkreślić że wszyscy wykładowcy zarówno z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jak również z Wyższej Szkoły Zawodowej Ochrony Zdrowia TWP w Łomży wykazali wielką troskę o jakość prezentowanych materiałów, które stały się podstawą przygotowania i wydania monografii poświęconej profilaktyce nowotworowej. Ukazała się ona już w dniu Konferencji, wydana przez WSZOZ w Łomży, zaopiniowana przez recenzentów zewnętrznych z przedmową Pana Jerzego Leszczyńskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego.

W naszej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej wzięli udział pracownicy samorządów, nauczyciele, lekarze, pielęgniarki oraz studenci WSZOZ w Łomży. Szczególnym wydarzeniem był pokaz procedury ratowania życia człowieka przez studentów naszej Uczelni, ratowników medycznych. Ponadto, studenci zaprezentowali się w sesji plakatowej, ubogacając czynnie część merytoryczną konferencji.

Przez cały czas trwania wykładów, w pomieszczeniach obok Auli ( miejsca konferencji) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży prezentowała materiały szkoleniowe z zakresu zapobiegania nowotworów złośliwych i zdrowego stylu życia, udzielała fachowych porad uczestnikom naszego szkolenia. Na innym stoisku prezentowano zdrowe dla człowieka tłuszcze roślinne ze szczególnym uwzględnieniem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku uwzględniła nasz wniosek i przyznała punkty edukacyjne za udział w szkoleniu.

Nie tylko wykłady pracowników naukowych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i WSZOZ w Łomży przyczyniły się niewątpliwie do głębokiej refleksji nad profilaktyką raka.  Także prezentacja produktów lokalnych i tradycyjnych z województwa podlaskiego pogłębiła naszą wiedzę nt. zdrowej żywności w ramach konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo” organizowanego  przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

Stefan Kuroczycki-Saniutycz

Linki:

1.  Popołudniowe wydanie obiektywu – TVP Białystok

2. Fotorelacja  – mylomza.pl

Zdjęcia:

DSC_0236 DSC_0237 DSC_0241 DSC_0247 DSC_0257 DSC_0269 DSC03482 IMG_7383 IMG_7398 IMG_7414 IMG_7420